هیدروکسی پروپیل متیل سلولز – ستیل الکل – پرمنگنات پتاسیم – اسید سولفونیک

رپورتاژ بازدید: 236

 

هیدروکسی پروپیل متیل سلولز یا  HPMC)) یک ماده پلیمری جامد و پودری شکل است که از گیاهان به دست می آید. HPMC رنگی تقریبا سفید مایل به بژ دارد. این ماده قابلیت اشتعال یا احتراق شدید داشته و به سرعت با اکسید کننده ها واکنش می دهد.

HPMC در آب حل می شود و سپس کلوئید را تشکیل می دهد.  این ماده غیر سمی و بی خطر بوده و حتی ممکن است به گرانول نیز تبدیل شود. 

از خصوصیات دیگر HPMC می توان به بی مزه بودن و بی بو بودن آن اشاره کرد.

 

C56H108O30

 

HPMC کاربردهای مختلفی دارد و در صنعت داروسازی، صنایع غذایی و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. HPMC به عنوان یک ماده ضخیم کننده، نگهدارنده آب و ... کاربرد دارد. در واقع از این ماده می توان برای تهیه کپسول های غیر حیوانی استفاده کرد. کاربرد دیگر این ماده استفاده از آن برای تهیه کپسول هایی که جای ژلاتین استفاده می شوند می باشد.

تهیه دارو، چسب، قطره و لنز چشم، سیمان و محصولات گچی، رنگ و پوشش دهی، لوازم آرایشی و بهداشتی و... از جمله زمینه های کاربردی این ماده است.

 

برای اطلاع بیشتر در خصوص قیمت و نحوه خرید این محصول به خرید hpmc مراجعه کنید.

 

ستیل الکل یک ماده جامد است که در تهیه و تولید بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید این ماده از روغن های طبیعی گیاهی (مثل نارگیل و نخل) به دست می آید. البته ستیل الکل در گذشته از روغن وال به دست می آمد ولی امروزه به دلیل اینکه وال ها در حال انقراض هستند از نارگیل به دست می آید.

نکته ی دیگری که باید بدانید این است که این الکل ها با الکی های معمولی تفاوت دارند و از دانه های تقطیر شده نیستند. در واقع ستیل الکل نوعی الکل چرب است که برای پوست خاصیت مرطوب کنندگی دارد و پوست را به شدت نرم و لطیف می کند.

این ماده در آب محلول نبوده و فرمول شیمیایی آن به شکل زیر است؛

C16H34O

مهم ترین کاربرد این ماده خاصیت تثبیت کنندگی و روان کنندگی، مرطوب کنندگی آن است. به همین جهت است که از آن در تهیه و تولید انواع کرم و لوسیون بدن استفاده می کنند.  البته در شامپوها و نرم کننده ها نیز از این ماده استفاده می کنند.

 

به طور کلی این ماده تاکنون عوارض جانبی خاصی نداشته است ولی احتمال بروز انواع حساسیت و خارش در پوست های حساس و آکنه دار وجود دارد پس باید چنین افرادی در مصرف آن احتیاط کنند.

 

برای اطلاع بیشتر در خصوص قیمت و نحوه خرید این محصول به فروش ستیل الکلمراجعه کنید.

 

 

 

پرمنگنات پتاسیم یک ترکیب محلول در آب به شمار می رود. این ماده قابلیت اشتعال (احتراق) نداشته ولی ممکن است عمل احتراق را سرعت بخشد و در حضور و تماس با اسید سولفوریک یا مواد قابل اشتعال مایع دیگر باعث آتش سوزی و احتراق شود.

این ماده ی بدون بو، در حالت خام خود بنفش مایل به سیاه است و به شکل جامد یعنی پودر دانه ای موجود است.

فرمول شیمیایی پرمنگنات پتاسیم به شکل زیر است؛

KMnO4

این ماده ترکیب سنگ معدن اکسید منگنز با هیدروکسید پتاسیم است.

 

این ماده نقش یک ضدعفونی کننده و ضدقارچ داشته و به عنوان اکسید کننده وظیفه خود را به خوبی انجام می دهد و خواص زیادی دارد.

پرمنگنات پتاسیم در زمینه های دیگر مثل شیمی آلی و تجزیه و آب درمانی نیز کاربرد دارد.

در تصفیه آب از این ماده استفاده می کنند زیرا قابلیت اکسیداسیون بالایی دارد. تصفیه آب کمک می کند تا آهن و منیزیم از آب پاک شده و برای منابع آبی بسیار مفید است.

 

این ماده در حالت کلی بی خطر است ولی ممکن است در برخی افراد موجب حساسیت هایی شود. ایجاد لکه و حساسیت هایی روی پوست، ناخن از جمله عوارض احتمالی این ماده است. حتما قبل از مصرف این ماده را رقیق کنید!

برای اطلاع بیشتر در خصوص قیمت و نحوه خرید این محصول به خرید پرمنگنات پتاسیم مراجعه کنید.

اسید سولفونیک  (آلکیل بنزن سولفونیک اسید یا پی آمینو بنزن سولفونیک اسید و...) که نام های متعددی هم دارد از دسته و خانواده آلکیل ها می باشد و یک نوع ترکیب آلی می باشد. این نوع اسید ها نسبت به اسید گروه کربوکسیلیک دوز قوی تری دارند.

اسید سولفونیک بسیار قوی و خورنده است و به راحتی در آب حل می شود. این ماده بی رنگ بوده و غیر اکسید کننده است.

از اسید سولفونیک در تولید مواد پاک کننده و کف کننده بسیاری مثل انواع صابون، پودر لباسشویی، انواع شوینده ظرف و لباس و... استفاده می شود.

در داروسازی نیز برای تولید داروهای آنتی باکتریا و داروهایی از قبیل سولفا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

این ماده به هیچ عنوان نباید مصرف شده و یا استنشاق شود. تنفس بخار آن موجب آسیب رسیدن و سوزاندن سیستم تنفس فرد می شود. هم چنین نباید با پوست و چشم تماس مستقیم پیدا کند زیرا باعث سوزش و حساسیت های مختلف می شود.

برای اطلاع بیشتر در خصوص قیمت و نحوه خرید این محصول به خرید اسید سولفونیک مراجعه کنید.

تولید محتوا، خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی
ویدا علیپور 0914.411.8533

چاپ