آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های ترکیه

کشور ترکیه به‌عنوان پلی میان آسیا و اروپا عمل می‌کند. به دلیل برخورداری از سیستم آموزش باکیفیت و اروپایی، بسیاری از دانشجویان ایرانی تحصیل در ترکیه را انتخاب می‌کنند. هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه است. ترکیه از دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کند و بستر آموزشی باکیفیتی را برای تحصیل مهیا کرده است. مدرک تحصیلی که ترکیه ارائه می‌دهد در کشورهای اروپایی و آمریکایی معتبر است.

شرایط ورود به دانشگاه‌های ترکیه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. قبل از هر اقدامی پیشنهاد می‌کنم با کارشناس‌های مهاجرتی گوتوتی‌‌آر در تماس باشید. ترکیه برای پذیر دانشجو آزمون‌های ورودی مختلفی دارد. در ادامه GO2TR اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه می‌دهد.

انواع آزمون ورود به دانشگاه‌های ترکیه

ترکیه بیش از 100 دانشگاه، دولتی و خصوصی دارد. برای ورود، دانشجویان ترکیه باید در یک آزمون ورودی که شامل دروس مختلف از ریاضیات تا فلسفه است، شرکت کنند. هر دانشگاهی در ترکیه شرایط پذیرش مختص به خود را دارد. برخی از آزمون‌های ورود به دانشگاه‌های ترکیه به شرح زیر است:

  • آزمون TOMER
  • آزمون YOS
  • آزمون SAT
  • آزمون ALES
  • آزمون GRE
  • آزمون GMAT
  • آزمون STS
  • آزمون DUS
  • آزمون TUS

آزمون TOMER

آزمون TOMER، یکی از مهم‌ترین آزمون‌های زبان موردنیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه است. از شرط‌های اصلی پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌کنند، قبولی در این آزمون است.

آزمون YOS

آزمون، YOS یکی از آزمون‌های ورود به دانشگاه‌های ترکیه در مقطع کارشناسی محسوب می‌شود. متقاضیان بین‌المللی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند، با قبولی در آزمون یوس، می‌توانند به دانشگاه‌های ترکیه وارد شوند. این آزمون از ۲ بخش تشکیل‌شده است: بخش اول هوش، هندسه و ریاضی و بخش دوم مهارت زبان ترکی تشکیل‌شده،

آزمون SAT

آزمون SAT، همان آزمون ارزیابی علمی در ترکیه است که جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان ترکیه، ۷ بار در سال برگزار می‌شود. این آزمون به زبان انگلیسی بوده و یکی دیگر از آزمون‌های ورود به دانشگاه‌های ترکیه در دوره لیسانس محسوب می‌گردد.

آزمون ALES

متقاضیانی که در مقطع کارشناسی ارشد برای ارائه پایان‌نامه برنامه‌ریزی کرده‌اند و همچنین متقاضیان ورود به دکترا در دانشگاه‌های ترکیه با شرکت در آزمون ALES باید این آزمون را برگزار کنند. البته باید اضافه کرد آزمون ALES تنها برای پذیرش افراد در دوره تکمیلی نیست. این آزمون برای استخدام اساتید و مدرسین، معاونان پژوهشی، کارشناسان و برنامه‌ریزان آموزشی در مؤسسات نیز برگزار می‌شود.

آزمون GRE

آزمون GRE از دیگر آزمون‌های معتبر است که داوطلبان برای ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی و مدارس کسب‌وکار موظف به شرکت در این آزمون هستند. رشته‌هایی مانند فنی‌ومهندسی برای ادامه تحصیل در آمریکا و کانادا باید نمرات آزمون GRE را ارسال نمایند. آزمون GRE به دو صورت کامپیوتری و ورقه‌ای برگزار می‌شود که نوع کامپیوتری آن در ایران نیز برگزار می‌شود

آزمون GMAT

آزمون GMAT از دیگر آزمون‌های استاندارد علمی در جهان است که برای پذیرش داوطلبان در دوره‎های تحصیلات تکمیلی برگزار می‌شود. آزمون GMAT همانند آزمون GRE به دو صورت کامپیوتری و ورقه‌ای برگزار می‌شود.

آزمون TUS

افرادی که دوره ۶ ساله پزشکی را گذرانده و مدرک پزشکی عمومی را اخذ نموده‌اند، می‌توانند در آزمون TUS شرکت نمایند. آزمون TUS جهت دریافت تخصص در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی (به‌جز زیست‌شناسی) است. آزمون TUS به زبان ترکی است و دو بار در سال در ازمیر، آنکارا و استانبول برگزار می‌شود. آزمون TUS در دو نوبت برگزار می‌شود. نوبت اول آزمون زبان ترکی است که از ۱۰۰ تا ۱۲۰ سؤال دارد و داوطلبان موظف به کسب حداقل نمره ۶۰ هستند. نوبت دوم آزمون علمی است که فردای آزمون ترکی برگزار می‌شود.

آزمون DUS

افرادی که دوره ۴ ساله دندانپزشکی عمومی را طی کرده باشند، اجازه شرکت در این آزمون را دارند. نمره قبولی آزمون DUS بر اساس گرایش و دانشگاه متفاوت است. این آزمون یک‌بار در سال آن‌هم در شهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر برگزار می‌شود. لازم به ذکر است پاسخ‌های غلط در آزمون DUS دارای نمره منفی است.

آزمون STS

آزمون STS ترکیه برای معادل‌سازی مدارک تحصیلی پزشکان و دندان‌پزشکان عمومی است. آزمون STS لازمه تحصیل و کار در ترکیه است. این آزمون در دو مرحله پایه و تخصصی برگزار می‌شود که هر مرحله دارای ۱۲۰ سؤال است.

سخن آخر

ترکیه دارای بیش از 100 دانشگاه اعم از دولتی و خصوصی است. برای ورود، دانشجویان ترکیه باید در یک آزمون ورودی که شامل دروس مختلف از ریاضیات تا فلسفه است، شرکت کنند. اکثر دانشگاه‌های معتبر ترکیه آزمون‌های YOS خود را طراحی و برگزار می‌کنند. دانشگاه‌های ترکیه هرسال این آزمون را برگزار می‌کنند. اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید SAT را جایگزین YÖS کنید. آزمون SAT در نمره مقیاس 200 - 800 نمره‌گذاری می‌شود. اگر درزمینهٔ تحصیل در ترکیه و شرایط کنکور ترکیه نیاز به راهنمایی دارید، مشاوران ما در گوتوتی آر آماده اطلاع‌رسانی به شما هستند. اگر مایل به مطالعه بیشتر در مورد مطالب مرتبط هستید پیشنهاد می‌کنم به سایت GO2TR مراجعه فرمایید.

 از اینکه تا پایان این مطلب ما را همراهی کردید، سپاس‌گزارم.

 

چاپ