ابزار دقیق

امروزه هر عملیات صنعتی برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به اندازه­گیری و ثبت داده­های مربوط به آن عملیات دارد. برای اندازه­گیری و ثبت دقیق­تر این داده­ها از ابزارهایی به نام ابزار دقیق استفاده می­شود. دنیای صنعت و ابزار دقیق به هم وابسته هستند و برای کارایی بهتر باید به صورت صحیح مورداستفاده قرار گیرند. معتبرترین شرکت ایران در زمینه فروش ابزار دقیق، شرکت ابزار سنجش آریا است.

آشنایی با ابزار دقیق

ابزار دقیق ابزارهایی برای اندازه­گیری، کنترل و انتقال داده­های مربوط به هر کمیت هستند. ابزارهای دقیق براساس نوع کارکرد و نوع کمیت مورد بررسی دسته بندی می­شوند.

دسته بندی ابزار دقیق براساس عملکرد:

 • کنترلر: ابزاری که برای کنترل داده­ها مورد استفاده قرار می­گیرند.
 • ایندیکیتور یا نمایشگر: ابزاری که برای نماش داده­ها استفاده می­شوند.
 • ترانسمیتر یا منتقل­کننده: ابزاری که برای انتقال داده­ها استفاده می­شوند.

 

دسته­بندی ابزار دقیق براساس کمیت:

 • ابزار دقیق دما: کنترلر دما، ترانسمیتر دما، نمایشگر دما
 • ابزار دقیق سطح: اندازه­گیری سطح مواد، سطح­سنجی
 • ابزار دقیق فشار: ترانسمیتر فشار، گیج فشار، پرشر سوییچ، سنسور فشار

 

ابزار دقیق مربوط به فشار

فشار یکی از پرکاربردترین معیارها در فیزیک شناخته می­شود و نیرویی است که به یک سطح وارد می­شود به همین خاطر ابزار زیادی برای اندازه­گیری، نمایش و کنترل فشار ساخته شده­اند.

 

ترانسمیتر فشار

همان‌طور که گفته شد، فشار یک معیار مهم در فرایندهای صنعتی و شیمیایی شناخته می­شود و مسلما اندازه گیری و کنترل فشار از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال در یک فعالیت شیمیایی میزان فشار تاثیر مستقیمی روی ماهیت مواد دارد. ابزاری که برای اندازه­گیری و کنترل فشار در فعالیته­ها به کار می­رود ترانسمیتر فشار نامیده می­شود.

ترانسمیتر فشار که با نام­های پرشر ترانسمیتر یا ترانسدیوسر نیز شناخته می­شود، علاوه اندازه­گیری و کنترل فشار وظایف دیگری هم در صنعت برعهده دارد. ترانسمیتر فشار را می­توان همراه با دستگاه­های دیگر مانند اندازه­گیری شدت جریان یا حجم و ... استفاده کرد.

ساده­ترین کاربرد این دستگاه، قرار دادن آن برروی موتور ماشین برای کنترل فشار وارد شده بر آن می­باشد.

کاربردهای ترانسمیتر فشار

 • این دستگاه برای فعالیت در هر محیطی مانند: عمق­های زیاد، دمای بالا و ... مناسب است.
 • دستگاه ترانسمیتر فشار می­تواند فشار هر ماده­ای را با فشار اتمسفر مقایسه کند.
 • فشارهای خیلی بالا را می­تواند تحمل کند
 • می­توان این دستگاه را به سیستم­های دیگر مانند میدان الکترومغناطیسی متصل کرد

عملکرد ترانسمیتر فشار

دستگاه ترانسمیتر فشار شامل سه بخش تقویت­کننده، ترانسدیوسر یا مبدل و سنسور است و نحوه کار با آن این‌گونه است که: این دستگاه در سراسر سیستم صنعتی بافاصله از هم نصب می‌شوند تا بتوانند فشار قسمت­های مختلف را اندازه‌گیری کنند. در قسمت دوم این مقادیر اندازه­گیری شده به‌صورت اعداد دیجیتالی نمایش داده می­شوند.

ویژگی­های ترانسمیتر فشار

همان‌طور که گفتیم ترانسمیتر فشار جزو ابزار دقیق به شمار می­آید و انواع مختلفی دارد.

برای انتخاب یک دستگاه مناسب حتماً باید به عواملی مانند: دقت وسیله، مثبت و منفی بودن فشار اندازه­گیری شده، حد تغییرات فشار و ... توجه کرد.

این دستگاه­ها قیمت بالایی دارند به‌خاطر همین بیشتر در فعالیت­های صنعتی بزرگ استفاده می­شوند، اما مدل­های کوچک آنها با قیمت مناسب­تری در دسترس هستند.

سیستم های اتوماسیون

در سیستم های اتوماسیون از انواع ابزار دقیق و پی ال سی مانند پی ال سی فتک (fatek) استفاده می شود.

گیج فشار

گیج فشار نیز یکی از ابزار دقیق مربوط به اندازه­گیری فشار است که انواع مختلفی مانند: آنالوگ، دیجیتال، دیافراگمی و ... دارد. این دستگاه که با نام­های فشارسنج یا مانومتر هم شناخته می­شود، در مسیر تحت‌فشار در عملیات­ها قرار می­گیرد و نحوه کار آن به این صورت است که از یک لوله پلاستیکی و یک صفحه‌نمایش مانند ساعت تشکیل شده است.

این دستگاه به‌صورت افقی یا عمودی به محل موردنظر متصل می­شود و فشاری که به لوله انتهایی وارد می­شود را به کمک صفحه‌نمایش و عقربه­ها نمایش می­دهد.

گیج فشار نیز انواع مختلفی با قیمت­های متغیر دارد که تفاوت آنها بیشتر در دقت اندازه­گیری است.

 

نکات مهمی که در انتخاب گیج فشار باید توجه شود:

 • دقت گیج فشار (میزان خطای مورد قبول گیج فشار در هنگام نشان‌دادن مقدار فشار است)
 • میزان تحمل فشار (بیشتر دستگاه­های فشارسنج توانایی سنجش فشار خیلی بالا را ندارند)
 • جنس دستگاه (گیج­های فشار در محیط­های مختلف مورداستفاده قرار می­گیرند لذا باید باتوجه‌به نوع کار و محیط دستگاهی را انتخاب کرد که در آن محیط مقاوم باشد. این دستگاه­ها جنس­های مختلفی دارند مانند: برنج، رزین، فولاد، چدن، آلومینیوم و ...)
 • اندازه (اندازه گیج فشار بر اساس قطر صفحه‌نمایش آنها مشخص می­شود که برحسب میلی­متر است و از 40 میلی­متر تا 250 میلی­متر دارد)
 • نوع اتصال و نصب به محل موردنظر (اتصال پرشرگیج­ها می­تواند به‌صورت: روزه‌ای استاندارد، روزه‌ای مادگی و پرشر گیج فلنجی باشد که هریک از این اتصال­ها می­توانند به‌صورت افقی یا عمودی به سطح موردنظر متصل شوند)

 

سوئیچ فشار (پرشر سوئیچ)

پرشرسوییچ یکی از ابزار مهم مربوط به فشار است. این دستگاه در محل تحت‌فشار قرار می­گیرد و در صورت رسیدن فشار سیستم به مقدار مشخصی که از قبل برای آن تعریف شده، فشار را قطع می­کند که این یک عمل بسیار مهم و حیاتی در عملیات­های سیستمی است.

پرشرسوییچ­ها انواع مختلفی دارند که تفاوت آنها در دقت و توانایی عملیاتی آنها است، اما به‌طورکلی به دودسته فشار بالا و فشار پایین تقسیم می­شوند.

پرشرسوییچ­های فشار بالا همان‌طور که از اسمشان مشخص است برای جلوگیری از آسیب‌دیدن دستگاه در اثر فشار بالا استفاده می­شوند و فشار پایین­ها برعکس.

برای انتخاب این دستگاه باید حداکثر فشاری که قرار است اندازه­گیری کند توجه داشته باشید همچنین برند دستگاه نیز از عوامل مهم است که بهترین برندهای موجود این دستگاه در ایران آلکو و دانفوس است.

نکات مثبتی که این دستگاه دارد این است که در برابر ضربات خارجی مقاوم است، پس از رسیدن فشار موردنظر سریعاً آماده کار می­شود، ایمنی بالایی دارد.

 

سنسور فشار

کمی قبل­تر در این مقاله دررابطه ‌با ترانسمیتر فشار صحبت کردیم، اما حال می­خواهیم درباره سنسور فشار صحبت کنیم. سنسور فشار شامل تمامی دستگاه و تجهیزاتی می­شود که فشار وارد بر یک دستگاه را اندازه­گیری می­کند و آن را به‌صورت یک سیگنال خروجی نشان می­دهد.

سنسور فشار شامل ترانسمیتر فشار، ترانسدیوسر فشار و ... است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول به صفحه سنسور فشار ابزار سنجش آریا بروید.

 

تجهیزات بالا تعدادی از ابزار دقیق مربوط به کمیت فشار هستند که از اهمیت بالایی نیز برخوردارند اما معیارهای دیگری مانند دما یا سطح نیز دستگاه­های مربوط به خود را دارند و تمام این دستگاه­ها برای بالابردن کیفیت و امنیت یک عملیات به کار گرفته می­شوند.


چاپ