کشاورزی و فرآوری مواد غذایی در گرجستان

کشاورزی و فرآوری مواد غذایی در گرجستان : گرجستان به طور سنتی یک کشور کشاورزی است. که دارای 22 اقلیم از آب و هوای سرد و خشک تا گرم و مرطوب است. این اقلیم های متنوع باعث تنوع کشت و برداشت محصول در فصول مختلف سال می‌شود. وجود خاکها با منشا آتشفشانی در دره ها باعث حاصلخیزی فراوان خاک شده است که باعث برداشت سهل و آسان محصولات می شود.

برای دریافت اقامت گرجستان با کارشناس سام جورجیا در ارتباط باشید

کشاورزی در گرجستان

کشاورزی 9.2 درصد از تولید ناخالص داخلی و 5.17 درصد حجم تجارت گرجستان را تشکیل می‌دهد.

گرجستان به عنوان یک کشور محور کشاورزی دارای جمعیت روستایی قابل توجهی است. این کشور در زمان اتحاد جماهیر شوروی به عنوان یک تهیه کننده مواد غذایی با کیفیت شناخته شده بود و محصولات غذایی و آشامیدنی گرجستان هنوز به عنوان مارک های سالم و با کیفیت عالی در کشورهای مستقل مشترک المنافع(CIS) شناخته‌شده اند.

دلایل سرمایه گذاری گرجستان در کشاورزی و فرآوری مواد غذایی:

1_ محیط: منابع طبیعی گرجستان و مناطق مختلف برای تولید طیف گسترده ای از غلات، سبزیجات، میوه و غیره مناسب است. خاک غنی و عاری از سموم دفع آفات برای تولید ارگانیک ایده آل است.

2_ هزینه کم: کارمندان بخش کشاورزی 30 تا40 درصد دستمزد کمتری از میانگین کشوری دریافت می کنند. از آنجا که گرجستان منابع آبی زیادی دارد، دسترسی به آب آسان و ارزان است. قیمت های دیگر ابزار مانند انرژی و بنزین نیز پایین است.

3_ اندازه بازار: از یک سو، سرمایه گذاران می‌توانند از افزایش مصرف در بازار محلی بهره مند شوند، واز سوی دیگر تولیدات کشاورزی گرجستان تکمیل کننده دسترسی به 900 میلیون پوند تحت توافق نامه تجارت آزاد با ترکیه، اوکراین و کشورهای مشترک المنافع و توافق نامه با اتحادیه اروپا است.

4_ تشویق کارخانجات فرآوری: پروژه های احداث کارخانه های جدید فرآوری تولید محصولات کشاورزی می‌توانند تا 250000 دلار (حداکثر 40 درصد از ارزش پروژه) از دولت کمک مالی دریافت کنند. علاوه بر این، سرمایه گذار می تواند در صورتی که سرمایه گذاری انجام شده در کارخانه فرآوری 4 برابر بیشتر از ارزش بازار خود باشد، املاک غیر، غیر دولتی، را به قیمت 1 دلار (قیمت نمادین) خریداری کند.

محصولات کشاورزی در گرجستان

 

محصولات کشاورزی در گرجستان

محصولات زراعی: در سال 1993 حدود 85 درصداز اراضی زیر کشت به استثنای باغ ها، تاکستان ها و مزارع چای، به دانه اختصاص داده شد. در این گروه ذرت 40 درصد از زمین و گندم زمستانی 37 درصد رشد کرد. دومین محصول مهم کشاورزی شراب است.

گرجستان یکی از قدیمی ترین و بهترین سنت های شراب سازی جهان است. یافته های باستان شناسی نشان می دهد که شراب در اوایل سال 300 قبل از میلاد در گرجستان تهیه می شد. حدود چهل کارخانه شراب سازی بزرگ در سال 1990 کار می کردند. و حدود 500 نوع شراب محلی تولید می شود.

مرکز صنعت شراب شهر کاختی در شرق گرجستان است. گرجستان همچنین به دلیل کیفیت بالای آب‌های معدنی خود به عنوان مثال Borjomi شناخته شده است. سایر محصولات زراعی مهم چای، مرکبات و میوه های غیر مرکبات هستند که به ترتیب 18.3درصد، 7.7 درصد و 8.4 درصد از تولیدات کشاورزی گرجستان را تشکیل می دهند.

کشت چای و میوه و مرکبات محدود به ساحل غربی است.

دامپروری در گرجستان دامپروری در گرجستان

چای 36 درصد از تولید صنعت بزرگ مواد غذایی را تشکیل می دهد. اگر چه کیفیت چای گرجستان به طرز محسوسی تحت مدیریت اتحاد جماهیر شوروی در دهه 1970و 1980 کاهش یافته است. تا سال 1992 جمهوری های دیگر اتحاد جماهیر شوروی 95 درصد از چای فرآوری شده گرجستان، 62 درصد شراب و 70 درصد از انواع کنسرو آن را خریداری می کردند.به نوبه خود گرجستان به 75 درصد از غلات خود به روسیه وابسته بود.

دامپروری به طور عمده نگهداری گاو، خوک و گوسفند حدود 25 درصد از محصول کشاورزی گرجستان را تشکیل می دهد. اگرچه تراکم بالا و مکانیزاسیون پایین مانع کارایی است. یک سوم گوشت های گرجستان و 60 درصد محصولات لبنی آن خارج از جمهوری تهیه می شود. عدم تنظیم این روابط منجر به بحران های غذایی گرجستان در اوایل دهه 1990 شد.

در سال 2017 و 2018 گرجستان در قانون اساسی فروش زمین های کشاورزی به خارجی ها را ممنوع اعلام کرد. در قانون اساسی جدید آمده است که اراضی کشاورزی "منبعی با اهمیت استثنایی" است و فقط می تواند متعلق به ایالت یک نهاد خودگردان شهروند گرجستان یا اتحادیه شهروندان گرجستان باشد.

تولید محتوا و بکلینک و رپورتاز آگهی
ویدا علیپور 09144118533


چاپ