راهنمای خرید سمعک

سمعک یک وسیله ی الکترونیکی کوچکی است که وظیفه ی آن تقویت صدا برای افراد کم شنوا و بهبود درک گفتار برای این گروه می باشد. تمامی سمعک ها از سه قسمت اصلی میکروفون، امپلی فایر و رسیور یا گیرنده تشکیل شده است. به طور کلی سمعک ها در دو گروه اصلی سمعک های پشت گوشی و سمعک های داخل گوشی طبقه بندی می شوند. در ادامه با راهنمای خرید سمعک با ما همراه باشید.

راهنمای خرید سمعک

سمعک های پشت گوشی و داخل گوشی

سمعک های پشت گوشی در پشت لاله گوش قرار داده می شوند و تمامی درجات کم شنوایی را می توانند پوشش دهند. این سمعک اندازه بزرگتری از سمعک های داخل گوشی دارند اما دارای امکانات بیشتری می باشند. در مقابل، سمعک های داخل گوشی بر عکس سمعک های پشت گوشی، درون مجرای گوش قرار داده می شوند و اندازه کوچکتری دارند و ظاهر بهتری دارند. با این وجود این سمعک ها نسبت به سمعک های پشت گوشی قدرت کمی دارند و نمی توانند تمامی درجات کم شنوایی را پوشش دهند. این سمعک ها برای افرادی که دوست دارند سمعکشان دیده نشود، انتخاب مناسبی می باشد.

سمعک ها خواه پشت گوشی یا داخل گوشی، قبل از استفاده نیازمند تجویز و تنظیم توسط متخصصین شنوایی بر حسب میزان کم شنوایی افراد می باشند و این کار در کلینیک های شنوایی سنجی انجام می شود. از کلینیک های معتبر شنوایی سنجی و تحویز سمعک در تهران می توان به کلینیک شنوایی سنجی نوین سمعک اشاره کرد که بیش از 10 سال در زمینه سمعک و وسایل کمک شنوایی سابقه دارد.

قیمت سمعک

عوامل اصلی تعیین کننده قیمت سمعک شامل سطح تکنولوژی به کار رفته در سمعک، نوع و میزان کم شنوایی، برند سمعک و میزان بودجه فرد کم شنوا می باشد. تکنولوژی سمعک دارای چندین سطح می باشد: سمعک دیجیتال، فول دیجیتال، سمعک هوشمند و سمعک های هوشمند وارلس. سمعک هوشمند دارای امکانات و ویژگی های بیشماری هست و دارای کیفیت صدای نزدیک به صدای طبیعی می باشد. سمعک های هوشمند به دلیل کیفیت صدای بهتر و امکانات بی شمار در مقایسه با سایر رده های تکنولوژی سمعک دارای قیمت بالاتری می باشد.

 

عامل مهم دیگری که بر قیمت سمعک تاثیر میی گذارد، برند شرکت سازنده سمعک می باشد. از جمله معروف تریین و معتبرترین برند سازنده سمعک می توان به سمعک زیمنس اشاره کرد. شرکت زیمنس اولین شرکت سازنده سمعک می باشد و بیش از 150 سال در زمینه طراحی و ساخت وسایل کمک شنوایی و سمعک تجربه دارد. عمده شهرت سمعک زیمنس، کیفیت صدای بالا و نزدیک به صدای طبیعی و همچنین پیشرو بودن در زمینه نوآوری در زمینه تکنولوژی می باشد.

 راهنمای خرید سمعک

راهنمای خرید سمعک

سمعک ها در مدل ها و برندهای مختلف در بازار موجود هستند و بنابراین باید قبل از خرید سمعک، در مورد آن اطلاعات کافی کسب کنید. همانطور که گفتیم سمعک یک کالای پزشکی پیچیده می باشد که قبل از استفاده نیاز به تنظیم و فیتینگ توسط متخصص شنوای دارد. به یاد داشته باشید که تنها مرجع معتبر برای تجویز و تنظیم سمعک، متخصصین شنوایی یا همان ادیولوژیست ها می باشد. ادولوژیست ابتدا تست شنوایی انجام می دهد تا میزان و نوع کم شنوایی فرد مشخص شود و سپس پس از جمع آوری اطلاعاتی در مورد مشکلات ویژه فرد و نیاز های شنوایی او، سمعک مناسب را توصیه می کند.

افرادی که سبک زندگی فعالی دارند و در محیط های پر سر و صدا کار می کنند، توصیه می شود که سمعک های رده بالا بخرند چرا که این سمعک ها عملکرد بهتری در زمینه کاهش نویز و بهبود درک گفتار دارند و مناسب افراد با سبک زندگی فعال می باشد. در مقابل افرادی که بیشتر اوقات خود را در محیط های آرام و خانه سپری می کنند، توصیه می شود از سمعک های رده متوسط استفاده کنند و نیازی به هزینه اضافی در این افراد دیده نمی شود.

تولید محتوا، خرید بک لینک و رپورتاژ
ویدا علیپور 0914.411.8533


چاپ