دوره آموزش آردوینو (معرفی مرجع آموزشی Arduino)

در این مقاله به معرفی بهترین دوره آموزش آردوینو و بزرگترین مرجع فارسی زبان برنامه نویسی Arduino میپردازیم. برد های آردوینو، از یک میکروکنترلر به عنوان مغز استفاده میکنند و میتوانند انواع مختلفی از فعالیت ها را انجام دهند. منظور ما از بزرگترین مرجع، سایت الکترونیک آیرنکس (irenx.ir) است که مدت زیادی است در زمینه تخصصی آردوینو و رزبری پای فعالیت میکند.

دوره آموزش آردوینو

با توجه به محبوبیت فراوان و روز افزون آردوینو و برنامه نویسی آن، میخواهیم یک مرجع حرفه ای برای یادگیری برد آردوینو از مبتدی تا حرفه ای به شما معرفی کنیم. سایت آیرنکس دوره آموزشی آردوینو را با عنوان دوره آموزش آردوینو (صفر تا 1000) آماده کرده است که به شما کمک میکند در کمترین مدت به جمع برنامه نویسان حرفه ای آردوینو بپیوندید.

به دنبال دوره آموزش آردوینو به صورت پروژه محور میگردید؟ باید بدانید دوره آموزش آردوینو سایت آیرنکس علاوه بر آموزش مبانی مبتدی و پیشرفته برد آردوینو به صورت پروژه محور، 3 فصل دیگر با عناوین ارتباط اندروید با آردوینو، ساخت ربات با آردوینو و اینترنت اشیا با آردوینو دارد. بنابراین از هر لحاظ این دوره پاسخگوی نیاز شماست.

برای مشاهده سرفصل ها و نحوه ثبت نام، روی " دوره آموزش آردوینو" کلیک کنید.

آردوینو چیست؟

آردوینو بردهایی هستند که براساس برخی از میکروکنترلرها ساخته شده اند و امکان احساس کنترل فضای بیشتری از دنیای فیزیکی را فراهم می کند. در اصل یک پلتفرم متن باز برای نمونه سازی و انجام پروژه های الکترونیکی به شمار می رود. هدف این فرادرس، آموزش به شکلی است که چه کاربران مبتدی که دانش کافی از برنامه نویسی ندارند و چه برنامه نویسان حرفه ای که با پلتفرم آردوینو آشنایی دارند، به کمک این ماژول امکان ساخت مجموعه های پیچیده را داشته باشند. آردوینو چیست را بخوانید.

آردوینو (Arduino) یک برد متن‌ باز (open source) برای نمونه‌سازی می‌باشد و بر اساس سخت‌افزار و نرم‌افزار منعطف و ساده پایه‌ریزی و طراحی شده است. آردوینو می‌تواند محیط اطراف را با استفاده از سنسورهای مختلف حس کند.برد آردوینو arduino یک گجت قابل برنامه ریزی می باشد. با آردوینو کلی گجت های جذاب می توان ساخت. برگ برنده آردوینو به دلیل پلت فرم نرم افزاری اش می باشد. با آردوینو می توان یک پرینتر ۳ بعدی ساخت، یا یک ماشین نقاشی، یا یک ربات و یا حتی سیستم ساختمان هوشمند را توسط آن پیاده سازی کرد.

آردوینو یک برد کنترلی کوچک است که با برنامه نویسی درست می تواند کارهای بزرگ را از کنترل یک ربات گرفته تا پیاده سازی خانه های هوشمند انجام دهد. در این فرادرس که مکمل آموزش مقدماتی آردوینو (Arduino) است، به پیاده سازی پروژه های پیشرفته تر و آموزش مبانی بحث های پایه و کاربردی استفاده از میکروکنترلر در سطح پیشرفته می پردازیم. در این آموزش، به عنوان پروژه پایان درس، ما یک ربات امدادگر کنترل از راه دور خواهیم ساخت که مبانی مطرح شده در این ربات می تواند راه حل بسیاری از پروژه های تحقیقاتی و یا صنعتی شما باشد. پس اگر به دنیای الکترونیک و برنامه نویسی علاقه مند هستید، این آموزش را از دست ندهید.

برنامه نویسی آردوینو چگونه است ؟

اردوینو یک زبان برنامه نویسی رایگان می باشد. اردوینو از نظر برنامه نویسی شباهت زیادی به زبان C++ دارد. نکته جالب دیگر در مورد این نرم افزار help و آموزش واضح و روان در داخل خود برنامه می باشد. همچنین در قسمت مثال ها (example)  نمونه پروژه های برنامه نویسی شده آماده نیز برای راهنمایی بیشتر کاربران وجود دارد.

کد هایی که با استفاده از آردوینو نوشته می شود، اسکچ خوانده می شوند. این اسکچ ها یا همان کد های آردوینو در قسمت ویرایشگر متن مانند پنجره edit در نرم افزار متلب نوشته می شوند و با پسوند ino ذخیره می شوند. این مسئله قابلیت هایی را برای کپی، کات یا حتی سرچ کردن متن فراهم می کند. بعد از انجام عملیات ذخیره، Export انجام می گیرد. در این زمان ناحیه پیام نتیجه بارگذاری کد را نشان میدهد همچنین میتوان خطا های موجود در کد را در آن قسمت مشاهده کرد.

به طور کلی کد های آردوینو به دوسته کلی تقسیم می شود. Void Setup و Void Loop. در Void Setup مقدار دهی اولیه انجام میشود و در Void Loop کد ها به صورت بی نهایت تکرار میشوند.

سایت الکترونیک آیرنکس irenx.ir مرجع بزرگ آردوینو در ایران !

 

پروژه های کاربردی آردوینو

پروژه های آردوینو مدار ها و کد های آماده ای هستند که قبلا تست شده اند و دیگران میتوانند آن ها را به راحتی استفاده کنند. این پروژه ها اغلب به صورت رایگان عرضه میشود و همراه با آن آموزش مرحله به مرحله نیز قرار دارد.

استفاده از پروژه های آردوینو بسیار ساده است و در صورتی که با توجه به آموزش های مرحله به مرحله پیش بروید پروژه شما بسیار راحت راه اندازی میشود و کار خواهد کرد.

پروژه های آردوینو در انواعی از موضوعات طراحی میشوند.از جمله پروژه امنیتی ، پروژه اندازه گیری ، پروژه ربات، پروژه خانه هوشمند و…

امروزه مبحث اینترنت اشیا بسیار محبوب است و آردوینو یکی از پلتفرم هایی است که سازگاری بسیار بالایی با مبحث اینترنت اشیا و هوشمند سازی دارد.

در توضیحات پروژه آردوینو تمام اطلاعات مورد نیاز آن آورده میشود و در صورت نیاز میتوانید به پشتیبان پروژه خود پیام دهید تا راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

پروژه ساعت باینری با آردوینو

ساعت باینری زمان را طبق اصول باینری نشان می‌دهد، ساعت، دقیقه و ثانیه در سه ستون با چهار سطر نشان داده می‌شود،مطابق شکل سطر اول رقم 1، سطر دوم 2، سطر سوم 4، و سطر آخر رقم 8 است، ستون سمت چپ رقم دهگان و ستون سمت راست رقم یکان را نشان می‌دهد که با جمع ارقام هر ستون و جمع بندی آن‌ها با هم عدد ساعت، دقیقه و ثانیه به دست می‌آید.

مفهوم فیوز (دودویی) بسیار ساده است و با محاسبه چند عدد به راحتی میتوان ساعت را خواند. در ساعت های دودویی به جای نمایش اعداد، ردیف ها و ستون هایی از نور قرار میگیرند. این ساعت ها اعداد را به صورت مستقیم نمایش نمیدهند. بلکه کد های باینری ساعت، دقیقه و ثانیه را نمایش میدهد. بنابراین ساعت باینری یک نوع ساعت است که از چند LED برای نمایش ساعت، دقیقه و ثانیه استفاده میکند.

در سایت irenx.ir نحوه خواندن و ساخت ساعت باینری به طور کامل توضیح داده شده است. همچنین انواع پروژه های رباتیک، اینترنت اشیا، ارتباط با اندروید، بلوتوث، وایفای و ... قرار داده شده است.
تولید محتوا، خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی
ویدا علیپور 0914.411.8533


چاپ