آشنایی با کاربرد اره فارسی بر، تیغ اره چوب بر و تیغ رنده

افرادی که در صنعت چوب به خصوص در کارگاه‌های نجاری و تولیدی مشغول به فعالیت هستند روزانه با ابزار و قطعات مختلفی سر و کار دارند. امروزه ابزار و دستگاه‌های متنوعی طراحی و ساخته شده است که هم به صورت دستی و هم برقی در بازار وجود دارند. یکی از مراحل تولید در کارگاه‌های نجاری برش قطعات چوب یا ام دی اف می‌باشد که از ابزار آلات متنوعی برای این کار می‌توان استفاده کرد. اره فارسی بر یکی از بهترین نوع دستگاه برش می‌باشد که در انواع مختلفی طراحی شده است. تیغ اره نیز یکی از قطعات ضروری برای نصب بر روی اره فارسی و برش قطعه کار می‌باشد که قابلیت استفاده در دیگر انواع دستگاه برش همچون اره گرد بر نجاری و دورکن را دارد. تیغ اره چوب بر یکی از انواع تیغ اره الماسه می‌باشد که در قطر و تعداد دندانه‌ی متفاوتی تولید شده می‌شود. یکی دیگر از قطعات کاربردی در کارگاه‌های نجاری تیغ رنده می‌باشد که در مدل و سایزهای متفاوتی طراحی شده و بر روی انواع رنده نجاری نصب می‌شود. با ما همراه باشید تا به طور دقیق با کاربرد هر کدام از این ابزار آلات آشنا شوید.

اره فارسی بر چیست؟

همان‌طور که می‌دانید دستگاه‌های مختلفی برای برش چوب وجود دارد که اره فارسی بر یکی از بهترین نوع دستگاه برش می‌باشد. از ویژگی‌هایی که باعث تمایز اره فارسی بر با دیگر دستگاه‌های برش شده است، امکان برش دقیق با زوایای مختلف و سرعت بالا می‌باشد. در واقع با استفاده از اره فارسی بر می‌توانید برش اریب، عمودی، افقی، فارسی و ترکیب برش اریب و 45 درجه را ایجاد نمایید. از این مدل اره نجاری برای برش الوار استفاده می‌شود و همچنین علاوه بر چوب، قابلیت برش فلز، پلاستیک و... را نیز دارداره فارسی بر دارای انواع متنوعی به شرح زیر می‌باشد که تمامی آن‌های نیز اجزای مختلفی دارند.

  1. اره فارسی بر ثابت
  2. اره فارسی بر کشویی
  3. اره فارسی بر دستی
  4. اره فارسی بر صندوقی

اره فارسی بر ثابت

با استفاده از اره فارسی بر ثابت می‌توانید تنها برش‌های اصلی مانند برش عمودی، افقی و فارسی را ایجاد کنید. در واقع تیغه‌ی اره فارسی ثابت تنها در جهت بالا و پایین حرکت می‌کند و توانایی برش اریب را نخواهد داشت. برای برش صفحات با عرض کم، استفاده از این مدل اره فارسی بر گزینه‌ی مناسبی خواهد بود. به سبب آن که جهت برش در اره فارسی بر ثابت از بالا به پایین می‌باشد، کاربرد می‌تواند به راحتی خط برش را ببیند. یکی از ویژگی‌های فارسی بر ثابت کوچک و قابل حمل بودن آن می‌باشد.

اره فارسی بر کشویی

از اره فارسی بر کشویی نمونه‌ی دیگر از اره نجاری است با استفاده از آن امکان برش عمودی، افقی، اریب و ترکیبی وجود دارد. از اره فارسی بر کشویی برای برش صفحاتی با عرض زیاد استفاده می‌شود و . به سبب وجود ریل در آن، کاربر می‌تواند در حین برش با ثابت نگه داشتن قطعه، تیغه را به عقب و جلو حرکت دهد. اره فارسی بر کشویی بر خلاف فارسی بر ثابت از ابعاد بزرگ و سنگینی برخوردار می‌باشد.

اره فارسی بر صندوقی

فارسی بر صندوقی از نمونه‌های قدیمی است که دارای بدنه‌ی فلزی یکپارچه و بزرگی بوده که به همین سبب غیر قابل حمل می‌باشد. این مدل فارسی بر به سبب ساختار ساده‌ای که دارد از محدودیت‌هایی برای استفاده برخوردار می‌باشد.

اره فارسی بر دستی

اگر بخواهید با هزینه‌ی کم از امکانات اره فارسی بر استفاده کنید، می‌توانید نوع دستی آن را که نیازی به برق یا باطری ندارد، تهیه نمایید. استفاده از اره فارسی بر دستی بسیار راحت بوده و به راحتی قابل حمل می‌باشد. همچنین این مدل فارسی بر دستی از تنظیم زاویه بسیار راحت و آسانی برخوردار بوده و گیره نگهدارنده آن از لغزش قطعه کار نیز جلوگیری می‌کند.

کاربرد تیغ اره چوب بر

همان‌طور که می‌دانید انواع متنوعی از تیغ اره گرد نجاری برای برش قطعات و متریال‌های مختلف وجود دارد که هر کدام از ویژگی و مشخصات متفاوتی برخوردار می‌باشند. تیغ اره چوب بر برای برش چوب‌های خام و سخت استفاده می‌شود و تعداد دندانه‌های آن بین 20 تا 40 عدد بوده و از ارتفاع و گام‌های بلندتری نسبت به ام دی اف بر برخودار می‌باشد. اگر بخواهید چوب خام را با استافده از تیغ اره ام دی اف بر برش بزنید، مشاهده خواهید کرد که چوب می‌سوزد و یا برش بسیار به سختی انجام خواهد شد. تیغ اره چوب بر دارای دندانه‌هایی به صورت چپ و راست می‌باشد و الماسه‌های آن از نوع ATB است. به سبب آن که قطعات چوب از گره‌های بسیاری برخوردار است، تعداد دندانه‌های تیغ اره چوب بر معمولا کم می‌باشد تا برش سریع و دقیق تر انجام شود.

ویژگی تیغ اره چوب بر

تیغ اره چوب بر از تعداد دندانه‌ی کمتری نسبت به دیگر تیغ اره‌ها برخوردار می‌باشد و فاصله‌ی بین دندانه‌های آن، تکه‌های چوب را به بیرون می‌راند. شیارهایی با استفاده از لیزر بر روی بدنه‌ی تیغ اره چوب بر ایجاد شده است که باعث کاهش لرزش و صدا در حین برش چوب خواهد شد. همچنین این نوع شیارهای انبساط از تغییر شکل و دفرمه شدن تیغ اره در برابر حرارت ایجاد شده در حین برش جلوگیری می‌کند.

تیغ رنده چیست؟

رنده نجاری ابزاری است که برای هموار کردن و از بین بردن پستی و بلندی‌های چوب از آن استفاده می‌شود. رنده نجاری دستی در دو نوع فلزی و چوبی طراحی و تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها از تیغه‌های مناسب با سایز خود برخوردار می‌باشند. تیغه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های رنده نجاری می‌باشد که توسط آن سطح چوب برش خورده و صاف و یکدست می‌شود. معمولا تیغ رنده را به صورت مربع یا مستطیل ساده می‌سازند اکما با این حال شکا تیغ رنده به مدل رنده نجاری و کاری که انجام می‌دهند بستگی خواهد داشت. زاویه‌ی قرارگیری تیغ رنده به وسیله‌ی پیچی که بر روی آن قرار می‌گیرد در رنده نجاری تنظیم می‌شود. شما می‌توانید به راحتی انواع تیغ رنده نجاری را به صورت جداگانه برای رنده دستی‌های خود تهیه نمایید. فروشگاه اینترنتی چوبینر یکی از فروشگاه‌های معتبر صنف چوب می‌باشد که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید مدل‌های متنوعی از تیغ رنده را خریداری نمایید.

قیمت انواع فارسی بر، تیغ اره و تیغ رنده نجاری

همان‌طور که در این مقاله گفته شده انواع متنوعی از ابزار آلات کارگاهی به خصوص فارسی بر، تیغ اره و تیغ رنده نجاری وجود دارد که هر کدام با توجه به نوع و امکاناتی که دارند از قیمت متفاوتی برخوردار می‌باشند. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی چوبینر انواع متنوعی از ابزار آلات نجاری را مشاهده نمایید. جهت کسب اطلاعات لازم درباره قیمت این نوع ابزار آلات می توانید از طریق راه های زیر با چوبینر ارتباط برقرار کنید:

09021235626 – 02166563048 – 02634647972

Choobiner.ir


چاپ