آشنایی با تیرچه پیش تنیده و مزایای آن

چرا تیرچه پیش تنیده؟
تیرچه پاشنه بتنی با توجه به جوشکاری میلگرد ها دچار ضعف می شوند و با توجه به عدم کاور بتنی مناسب میلگردها در معرض خوردگی زنگ زدگی در داخل تیرچه قرار می‌گیرند و با توجه به بتن ریزی دستی در داخل کارگاه ها عمدتاً  بتن استاندارد نبوده و از رده مناسبی برخوردار نمی‌باشد.

اشکال دیگر تیرچه پاشنه بتنی با توجه به محدودیت اجرا انعطاف معماری مناسبی به ما نمی‌دهد و تیرچه کرومیت هم با توجه به طول بسیار گران تمام میشود و لذا با توجه به این موارد اقبال عمومی صنعت گران ساختمان به تیرچه پیش تنیده جلب گردیده است.

تیرچه پیش تنیده از نظر اجرا تفاوت چندانی با تیرچه های پاشنه بتنی خرپایی و تیرچه کرومیت ندارد و مزایای بسیار زیادی دارد نیز دارد که  در ادامه مطلب به آن اشاره می‌شود. اولین موضوع که اهمیت بسیار زیاد در کنار کارایی سازه ای دارد بحث کاهش قیمت خرید تیرچه با توجه به طول دهانه ۳۰ الی ۵۰ درصد می باشد که به طور کامل به آن می پردازیم.

کاهش بتن درجا ریز سقف به ازای هر ۱۲۰ مترمربع یک متر مکعب
همانطور که اطلاع دارید در تیرچه پاشنه بتنی می بایست هر یک متر و بیست سانت  جک و شمع استفاده کرد. که در سقف های طویل این عدد به ۸۰ و ۹۰ سانت نیز می‌رسد شمع بندی در سقف تیرچه پیش تنیده به راحتی تا ۷۰ درصد قابل کاهش می باشد.

 استفاده از بتن با مقاومت بسیار بالا c45  همان طور که می‌دانید برای به دست آوردن بتن با چنین مقاومتی حتماً می بایست از بتن بدون اسلامپ استفاده کرد. زیرا اگر بتن اصطلاحاً خشک نباشد( بدون اسلامپ)  و با اسلامپ بالا باشد با این شدت ویبره کارایی خود را از دست میدهد. مقاومت لازم را به ما نمی‌دهد اما بتن با اختلاط ویژه هلدینگ تیرچه  پیش تنیده ایران کاملا کارایی لازم را دارا می باشد.

 بتن در مقابل فشار عملکرد بسیار مناسبی دارد اما بزرگترین ضعف بتن مقاومت کششی پایین آن می باشد که این ضعف در تیرجه پیش تنیده با وایرهای پر مقاومت با تاب کششی ۱۸ هزار کیلوگرم بر سانتیمتر مربع رفع شده است.

 

 اما علاوه بر موارد گفته شده تیرچه پیش تنیده استانداردهای جهانی دارد که در کارگاه های متفرقه داخل کشور اجرا نمی شود و توسط افراد کلاه بردار سودجو فقط ظاهر تیرچه شبیه به هلدینگ تیرچه پیش تنیده ایران می باشد. در ذیل به چند تفاوت اصلی تیرچه پیش تنیده ایران با سایر تولید کننده ها می پردازیم.

عمل آوری تیرچه های پیش تنیده با بخار:
موضوع اصلی و بسیار مهم در عمل آوری تیرچه پیش تنیده این است که این تیرچه می بایست با دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد و به وسیله بخار و به شکل لحاف بخار عمل آوری شود. در کارگاه های از سیستم گرمایش از کف استفاده میشود که کاملاً از نظر علم مهندسی رد شده و غیر قابل قبول است. در تمامی کارخانجات تیرچه ایران مانند تیرچه اشتهارد از این فناوری استفاده می شود.

وایر آج دار با مقومت کششی  18000 کیلوگرم:
مسئله مهم در خصوص تیرچه پیش تنیده استفاده از وایر های استاندارد می باشد در کارگاه های متفرقه از وایر های بی کیفیت و بدون آج و بدون تابه کششی ذکر شده استفاده می شود که ضعف بزرگی محسوب شده و به قیمت سود بیشتر با جان و مال مردم بازی میکنند.

 قلابدار بودن تیرچه پیش تنیده به صورت زیگزاگ:
در کارخانه های هلدینگ تیرچه پیش تنیده ایران از اکسترودر آلمانی استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد که این دستگاه قابلیت اجرای تیرچه با میلگردهای زیگزاگ را دارا می باشد. این امر در کارگاه های متفرقه با توجه به دستگاه های چینی بی کیفیت و یا اروپایی قدیمی دهه 70 میلادی امری کاملاً بعید می باشد و برای جبران این ضعف اقدام به فرو کردن قلاب در تیرچه می ‌کنند. این قلاب هیچگونه پیوستگی با بتون ندارد و عملا شی تزئینی محسوب میشود.

 

طرح اختلاط تیرچه ها:
طرح اختلاط بتن هر شرکت مختص به آن شرکت می‌باشد که هلدینگ تیرچه پیش تنیده ایران مفتخر است با استفاده از دانش علمی کشور اقدام به تولید بتن با رده ۴۵c کرده است و در این طرح اختلاط از پودر سنگ نیز استفاده شده است است. که هیچگونه نمونه داخلی با این خصوصیات وجود ندارد.

 دفترچه محاسبات مختص به شرکت تیرچه پیش تنیده ایران:
 در خصوص محاسبات و بارهای وارد به این نوع سقف می باشد که هلدینگ تیرچه  پیش تنیده ایران اقدام به ارائه دفترچه محاسبات مربوط به تولیدات خود کرده است که کاملاً قابلیت دفاع در تمامی مجامع علمی را دارا می باشد و کپی از هیچ منبع و مأخذی نمی‌باشد.

مقایسه قیمت تیرچه پیش تنیده و تیرچه پاشنه بتنی با آکس ۵۰ :
برای مقایسه بهتر تیرچه اقدام به بررسی قیمت در سه بازه طولی 3 متر ،5 متر،7متر و 12 متر میکنیم.

در طول سه متر:
در تیرچه پاشنه بتنی استاندارد میلگرد بالای 8 میلگرد پایین 10 و میلگرد برشی ۶ می بایست استفاده شود. قیمت آن بر اساس استعلام سال 99 حدود ۳۱ هزار تومان می باشد که در تیرچه پیش تنیده  به صورت 3 وایره  و هر متر طول آن 257۹۰ تومان می باشد. تیرچه پیش تنیده در هر متر طول 6 هزارتومان صرفه اقتصادی دارد.

در طول ۵ متر:
 در تیرچه پاشنه بتنی استاندارد می‌بایست میلگرد بالا10 میلگرد پایین ۱۴ و میلگرد برشی ۸ به همراه میلگرد تقویتی ۱۴ مورد استفاده قرار گیرد. قیمت آن ۴۲ هزار تومان می باشد که در تیرچه پیش تنیده 3به صورت 3 وایره و هر متر طول تومان25790 می باشد. تیرچه پیش تنیده در هر متر طول 16 هزارتومان صرفه اقتصادی دارد.

درطول 7 متر:
 تیرچه پاشنه بتنی استاندارد در طول 7 متر می بایست به شکل دوبل استفاده شود که اجرای تیرچه پاشنه بتنی هفت متری میلگرد بالا ۱۲ میلگردپایینی ۱۸ و میلگرد برشی 8 به صورت جفت با میلگرد تقویتی ۱۴+۱۶ مورد استفاده قرار گیرد. که با قیمت روز 60 هزارتومان و این مبلغ به صورت دوبل در هر متر 120 هزارتومان می شود. در تیرچه پیش تنیده به صورت پنج وایره و هر متر مساوی با 35730 تومان می باشد.

تیرچه پیش تنیده با توجه به اجرای به شکل تک در هر متر طول 90 هزارتومان صرفه اقتصادی دارد.

درطول ۱۲ متر :
 آیین نامه اجازه استفاده از تیرچه پاشنه بتنی را نمی‌دهد. اما در تیرچه پیش تنیده به صورت دوبله و هفت وایره با و هر متر 55230تومان می باشد.

مقایسه قیمت تیرچه پیش تنیده با تیرچه کرومیت با آکس ۷۰ سانتی متر
 با توجه به قیمت روز آهن قیمت روز تیرچه کرومیت ۱۱۰۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم در نظر گرفته شده است و این نوع تیرچه به صورت کیلوگرم فروخته می‌شود که در این مقایسه نیز چهار بازه طولی مورد مقایسه قرار می گیرد.

در طول3  متر:
وزن تیرچه کرومیت در حدود ۱۸ کیلوگرم می باشد  که  قیمت آن ۱۹۸ هزار تومان می‌شود اما در تیرچه پیش تنیده سه وایره25790 به ازای هر متر می باشد. در حدود 100 هزارتومان صرفه اقتصادی دارد.

در طول ۵ متر:
 وزن تیرچه کرومیت در حدود ۵۳ کیلوگرم می باشد که قیمت آن که قیمت آن در حدود ۵۸۳ هزار تومان می‌شود. این مقدار در تیرچه پیش تنیده چهار وایره ۲۹61۰ تومان میباشد.

در طول ۷ متر:
و وزن تیرچه کرومیت در حدود ۹۵ کیلوگرم می باشد و قیمت آن 1450000 می باشد و قیمت تیرچه پیش تنیده هفت وایره  55230 به ازای هر متر طول می باشد.

در طول ۱۲ متر:
وزن تیرچه کرومیت در حدود ۲5۰ کیلوگرم می باشد و قیمت آن ۲750000 هزار تومان می‌شود. در تیرچه پیش تنیده طول ۱۲ متر به شکل دوبل با قیمت 55230 برای هر متر طول می باشد.

با توجه به مقایسه بالا در دهانه های مختلف تیرچه پیش تنیده در حدود ۳۰ الی ۵۰ درصد صرفه اقتصادی دارد و علاوه بر مواردی که در فوق ذکر گردید این تیرچه به صورت مستقیم نیز به صرفه می باشد.


چاپ