بررسی کاربردهای کلایمر و مقایسه‌ی آن با داربست

بررسی کاربردهای کلایمر در ساختمان‌ها و سازه‌ها، معرفی انواع آن از لحاظ مدل حرکت و مقایسه‌ی آن با داربست

مقدمه

همان‌طور که می‌دانید، کارگران برای انجام پروسه‌های ساخت یک ساختمان نظیر نقاشی، جوشکاری، نماسازی و ... از داربست و نبشی‌هایی که بر روی آن قرار دارند برای بالا رفتن استفاده می‌کنند. این کار برای کارگران زبده و حرفه‌ای کار خیلی خطرناکی محسوب نمی‌شود اما نمی‌توان از خطرات جانی فراوان آن برای کارگران کم‌تجربه چشم‌پوشی کرد. متأسفانه افراد زیادی هر ساله به دلیل سقوط از داربست، دچار جراحات شدیدی می‌شوند و حتی برخی از آن‌ها هم به دلیل شدت بالای جراحات وارده جان خود را از دست می‌دهند. شاید از دانستن این موضوع تعجب کنید که اخیراً استفاده از داربست دیگر مختص کارگران ساختمان‌سازی نیست؛ بلکه هنرمندان و نقاشان خانم زیادی هم برای کشیدن نقاشی بر روی دیوارهای بلند سطح شهر از داربست‌ها بالا می‌روند که احتمال وقوع حادثه برای آن‌ها بسیار زیاد است.

کلایمر

بنابراین با توجه به توضیحات ارائه شده باید چاره‌ای برای حل این مشکل اندیشید. خوشبختانه مهندسین با ابداع دستگاهی به نام کلایمر این مشکل را تا حدود زیادی برطرف کرده‌اند. در ادامه به معرفی اجمالی و بررسی آن از لحاظ فنی، اقتصادی و همچنین کاربردهای آن می‌پردازیم.

کلایمر، جایگزینی مناسب برای داربست

کلایمر، گونه‌ای از بالابرهای ساختمانی محسوب می‌شود که یک سبد مخصوص به طول 2 تا 6 متر برای جابه‌جایی افراد دارد. کاربرد کلایمر در بالا بردن مصالح ساختمانی، جابه‌جایی تجهیزات کارگاهی، تمیزکاری و تعمیرات مربوط به نمای ساختمان و ... است. حرکت کلایمر توسط موتورهای وینچی که با سیم بکسل به پایه‌های نگهدارنده‌ی آن اتصال می‌یابد، صورت می‌پذیرد و یک ترمز اضطراری برای مواقع حساس هم دارد.

بررسی انواع کلایمر از لحاظ مدل حرکت

نحوه‌ی حرکت و کارکرد کلایمر یکی از موضوعاتی است که معمولاً ذهن افرادی که با آن سروکار دارند را خیلی درگیر می‌کند. نوع و چگونگی حرکت کلایمر قطعاً بر هزینه‌ی آن تأثیرگذار خواهد بود. جابه‌جایی کلایمر هم می‌تواند به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک و با استفاده از موتور انجام شود. طبیعتاً استفاده از کلایمر دستی هزینه‌ی کمتری دارد اما سرعت آن در مقایسه با کلایمر اتومات به مراتب کمتر است، لذا معمولاً در ساختمان‌های کم ارتفاع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلایمر مونوریل

کلایمرهای با حرکت عمودی

کلایمرهایی که فقط حرکت عمودی دارند، کلایمرهای با موتور وینچی هستند که با داشتن دو پایه‌ی مخصوص در قسمت بالای ساختمان وصل می‌شوند و سیم بکسل اتصال یافته به موتورهای وینچی که در داخل سبد یا پلت‌فرم قرار دارد، موجب حرکت می‌گردد. همان‌طور که پیش‌تر هم بیان نمودیم، کلایمرها دارای ترمز اضطراری می‌باشند و کلایمرهای وینچی هم از قاعده مستثنی نیستند. این ترمزها در کنار موتورهای وینچی بر روی پلت‌فرم قرار گرفته‌اند. البته سیم بکسل‌های دیگری هم وجود دارد که با اتصال به ترمزها مانع از سقوط می‌گردند.

جابه‌جایی این مدل از کلایمرها که شباهت زیادی به بالابرهای ساختمانی دارند به هیچ عنوان کار دشواری نیست و کارگران ساختمانی هم به راحتی می‌توانند از پس این کار بر بیایند. بدین منظور باید ابتدا هدایت این نوع کلایمرها تا پایین‌ترین نقطه به نحوی که بر روی زمین قرار بگیرند، صورت بگیرد. سپس پایه‌های کلایمر که در مرتفع‌ترین نقطه با وزنه به خوبی مهار شده‌اند، تا نقطه‌ی موردنظر جابه‌جا شوند.

کلایمرهای با حرکت افقی و عمودی

این نوع کلایمرها از لحاظ قیمتی نسبت به کلایمرهای وینچی کمی گران‌تر هستند. یک ریل مخصوص برای آن‌ها در بالای ساختمان وجود دارد و جابه‌جاییشان هم می‌تواند به حالت دستی و هم با موتور صورت بپذیرد. طبیعتاً نحوه‌ی جابه‌جایی می‌تواند بر قیمت این نوع کلایمر تأثیر به‌سزایی داشته باشد.

کلایمر

نکاتی در مورد خرید کلایمر مناسب

همیشه قبل از اینکه کلایمر را خریداری کنید، اطلاعات جامع و مناسبی را در مورد تجهیرات و موقعیت آن ساختمان بدست آورید زیرا در غیر این صورت متحمل هزینه‌های اضافی زیادی خواهید شد. مثلاً  چنانچه ساختمان شما از چند جهت دارای نمای هلالی است در این صورت کلایمر زیاد برایتان کارایی نخواهد داشت چون سبد یا همان پلت‌فرم کلایمر غالباً شکل مستطیلی دارد و نمی‌تواند به شکل مناسبی در ساختمان با نمای هلالی استفاده شود.

حتماً نوع جابه‌جایی کلایمر را در نظر بگیرید و اگر قصد ساخت ساختمان کم ارتفاع و ساده‌ای را دارید، از کلایمرهای با حرکت عمودی یا همان کلایمرهای وینچی استفاده نمایید. 
دستی بودن یا اتومات بودن حرکت کلایمر تأثیر مهمی بر هزینه‌ی آن دارد. لذا باید به این موضوع هم توجه ویژه‌ای داشته باشید.

آیا کلایمر مشکل و ایرادی هم دارد؟

به طور کلی کلایمر دستگاهی تقریباً بدون عیب محسوب می‌شود و شاید تنها عیب آن تکان خوردن زیاد در هنگام حرکت یا کار کردن بر روی آن است و لذا حتماً باید آن را کنترل نمود. به عنوان مثال در صورتی که یک بنا بخواهد بر روی کلایمر بایستد و کارش را انجام دهد به دلیل جابه‌جایی زیاد سبد کلایمر به عقب و جلو اصلاً تعادل نخواهد داشت. برای حل این مشکل باید کلایمر را به بدنه‌ی ساختمان بست که در چنین حالتی بایستی اقدامات و تمهیدات لازم در زمان بتن‌ریزی یا دیوارچینی صورت بپذیرد.

مقایسه‌ی هزینه‌ی کلایمر و داربست

کلایمرها را می‌توان جایگزینی بسیار مناسب برای داربست‌های ساختمانی دانست زیرا داربست‌ها هم هزینه‌ی زیادی را می‌طلبند و هم وقت زیادی برای نصبشان صرف می‌شود. این تفاوت در هزینه و زمان‌بر بودن در ساختمان‌های مرافع بسیار مشهودتر می‌شود. علاوه بر این داربست‌ها غالباً به صورت کرایه‌ای هستند اما کلایمر برای همیشه در اختیار کارفرما می‌باشد. اجازه بدهید برای تفهیم بهتر تفاوت هزینه‌ی داربست و کلایمر از یک مثال استفاده کنیم. فرض کنید قصد ساخت یک ساختمان 10 طبقه‌ای را دارید. در این حالت هزینه‌ی یک کلایمر وینچی که صرفاً داری حرکت عمودی است با هزینه‌ی داربست برابر می‌باشد. البته ذکر این نکته را نباید فراموش کرد که در ارتفاع‌ های پایین‌تر طبعاً هزینه‌ی داربست  کمتر از کلایمر است اما در پایان کار کلایمر مال شماست و ازتان پس گرفته نمی‌شود.البته میتوانید از اجاره کلایمر هم استفاده کنید به طوری که برای پروژه ی خود کلایمر  را اجاره کنید

سخن پایانی

با گسترش ساخت‌وساز در سطح شهرها، احتمال وقوع حوادث برای کارگران هم زیاد می‌شود. لذا باید راهکارهای مناسبی برای مقابله با این مشکل اندیشیده شود. یکی از این راهکارها استفاده از کلایمر به‌جای داربست در ساختمان‌‌سازی است. این‌کار به ویژه در ساختمان‌های مرتفع یک امر ضروری محسوب می‌شود و نباید از آن چشم‌پوشی کرد. در این مقاله سعی شد تا اهمیت کلایمر و مزایای آن در مقایسه با داربست بیان شود. به امید آنکه تمام روزی تمام پروسه‌های ساخت‌وساز در جهان بدون خطر باشد.   

شرکت پارسیان کلایمر فعال در زمنیه ارائه دستگاه های کلایمر برقی,کلایمر مونوریل,برای دریافت مشاوره خرید کلایمر و اجاره کلایمر مونوریل با ما در ارتباط باشید


چاپ